2025-10-20

Vesper Group har rekryterat Jan Olofsson som stabschef och stärker därmed företagets erbjudande kring skydd, krisberedskap och civilt försvar till svenska företag inom samhällsviktig infrastruktur och myndigheter.

Olofsson kommer närmast från kärnkraftverket OKG i Oskarshamn och har även arbetat vid Försvarsmaktens högkvarter, där han idag tidvis tjänstgör som reservofficer. Han har också jobbat på Länsstyrelsen i Kalmar län och på SOS Alarm.

För att kunna navigera och agera på rätt sätt i dagens hot-landskap kring skyddsvärd verksamhet i Sverige krävs operativ erfarenhet från civilt och militärt beredskapsarbete samt ett gediget nätverk.

– Jan Olofssons långa karriär kombinerar kraven som ställs i ett förändrat säkerhetsläge för Sverige, säger Vespers vd Richard Möller. Genom sina erfarenheter stärker han vår kapacitet att skydda kritisk infrastruktur samt krisberedskap och totalförsvar.

– Jag ser verkligen fram emot att växa in i rollen som stabschef för det fantastiska teamet på Vespers huvudkontor, säger Jan Olofsson. Jag tror även att min erfarenhet av ledarskap och skydd av samhällsviktig verksamhet blir ett välkommet tillskott i stödet vi erbjuder våra kunder.


Jan Olofsson tillträdde som stabschef på Vesper Group den 1 september.

Vill du veta mer om vad vi kan bistå med inom krisberedskap och civilt försvar, kontakta oss: info@vespergroup.se 

Mer om våra tjänster finns att läsa här.

Läs fler nyheter från Vesper: Nyheter | Vesper Group